
Slivoň myrobalán (lidově špendlík)
Další informace
Otužilý nenáročný strom upřednostňuje hlubší, živné neutrální půdy na světlejších lokalitách, ale přizpůsobí se velmi širokému spektru podmínek. Vyskytuje se jako součást lesních společenstev i jako solitéra mezi poli. Strom je schopen vydržet lehce vlhčí prostředí i vysloveně výsušnou skeletovitou lokalitu. Stromy se dožívají 200 let, v našich podmínkách však bývají káceny dříve. Kořenový systém je bohatý jak na povrchu, tak rozvětvený do hloubky.
Využití dřeva je vzhledem k charakteru růstu velice problematické. Kmeny využitelné pro zpracování však vykazují obdobné vlastnosti jako švestky, tj. jde o tvrdé dřevo červené až vínové barvy, značně odolné a používané na soustružené výrobky, vykládání a náročnější výrobu. Protože jde o značně zplaňující dřevinu, je její výskyt častý při cestách a mezích, kde slouží i jako pastva volně žijících i chovaných zvířat, význam má lokálně také jako rychlý producent kvalitního palivového dřeva a dřeva na uzení.
V sadovnictví a sadařství jde o významný druh zejména jako velice kvalitní podnož pro pěstování slivoní, meruněk, blum, mirabelek a dalších. Specificky v sadovnictví je hojně využívána červenolistá a řůžovokvětá P. cerasifera „Nigra“, která má středí vzrůst a jako solitéra je v této velikosti ojedinělá. Slivoň třešňová je také mimořádně významná svým velmi brzkým jarním kvetením, prakticky ihned po jívě, kdy kvete před olistěním velmi bohatě s výrazným vonným efektem. Pro tuto vlastnost je často ponechávána v rozlehlejších zahradách a parcích i v plané formě.
Plody jsou s oblibou využívány jak k přímé konzumaci, tak k nejrozmanitějším kulinářským účelům. Jsou bohaté na vitamíny C a B a mnohé minerální látky. Oblíbené jsou také na výrobu džemů, povidel a šťáv. Vzhledem k rozšíření jsou lokálně také velmi oblíbené pro produkci domácích pálenek. Vzhledem k časnému kvetení je také velmi významnou včelařskou dřevinou.
vyšší keř nebo nižší strom do 8 m, hustě větvená koruna, často v případě stromového růstu mnohokmenná forma, letorosty lysé, zelené až červené, starší větve a kmeny tmavě hnědé až černé, listy eliptické do 7 cm délky, květy bílé, výjimečně růžové do 2 cm v průměru se objevují velmi brzy od III. do IV. měsíce, plody kulovité až vejčité peckovice od žluté po temně fialovou barvu, šťavnaté a sladké, pecky mírně zploštělé, obvykle přirostlé k dužině plodu