Javor mléč

Ev. číslo: 5
Latinský název: Acer platanoides L.
Ulice: Vestecká / U Klimešů
Souřadnice: 49.9811811, 14.5086075

Fotogalerie

Další informace

Původ:
Evropa, Malá Asie, Kavkaz, v oblasti Vestce původní
Čeleď:
mýdelníkovité - Sapindaceae
Význam a využití:

Javor mléč je suchu odolný, vyskytuje se v teplejších oblastech jako planá, parková i okrasná, rychle rostoucí dřevina. Dožívá se cca 150 let, výjimečně déle. Vysazuje se pro svou nízkou náročnost, množství kultivarů (červenolisté, panašované, zakrslé atd.), elegantní pravidelný kmen a vyváženou stavbu koruny a větví. Zajímavý je také jarní efekt bohatého kvetení na holých větvích a podzimní zbarvení v tónech žluté až oranžové. Koření středně hluboko, poměrně pevně. Strom nevyžaduje výraznější péči, řez snáší dobře.

Dřevo javorů je světlé, tvrdé a čerstvé je křehčí. Dřevní vlákna jsou mírně až hustě zvlněná a vytváří zajímavou kresbu někdy zaměnitelnou s bukem. Dřevo javoru mléče se dobře opracovává, je však náchylné na napadení červotočem. Tradiční použití je ve výrobě hudebních nástrojů, vesel a pádel, dýh, truhlářské výrobě, nábytkářství a výrobě frézovaných předmětů.

Mimořádný význam má v sadovnictví jako parková a alejová dřevina. Protože dobře snáší přísušky a suchý vzduch, je využíván k uličním alejovým výsadbám, parkovým kompozicím a do soukromých zahrad. V dřívějších dobách se užíval v bylinkářství a ranhojičství, jakožto rychle rostoucí dřevina také ke krmení dobytka. Důležitý je i dnes pro jarní pastvu včel.

Zajímavostí je jeho schopnost, tak jako jiné javory, produkovat na jaře velké množství sladké mízy, která byla i v Evropě zvažována jako sladidlo a podpůrný prostředek v léčitelství.

Popis:

strom dorůstá výšky 25 - 30 m, koruna je vejčitá až kulovitá, vstřícné, dlouze řapíkaté listy jsou 5 – 7 laločnaté, dlanitoklané, 6 – 18 cm široké, laloky ostře vykrajované, řapík mléčí (roní „mléko“, odtud název), květy jsou uspořádány v koncových chocholících, vykvétá před rašením od března do dubna, nažky 4- 5 cm dlouhé