Javor jasanolistý

Ev. číslo: 11
Latinský název: Acer negundo L.
Ulice: Vestecký rybník / cyklostezka
Souřadnice: 49.9850861, 14.5074756

Fotogalerie

Další informace

Původ:
Severní Amerika
Čeleď:
mýdelníkovité - Sapindaceae
Význam a využití:

Javor negundo je rychle rostoucím druhem, avšak jen výjimečně se dožívá přes 100 let. Dává přednost nivní, hluboké a čerstvě vlhké půdě bohaté na živiny. Upřednostňuje slunná místa – v zastíněných místech a ve špatných podmínkách trpí padlím a dalšími chorobami listů i dřeva. Ve své domovině roste často ve společenství topolů, vrb a dalších vlhkomilných náletových dřevin. Vzhledem k intenzivnímu množení semeny i výmladky je považován za invazní dřevinu, jakkoli se u nás objevuje v zahradách a parcích již přes 250 let.

Využití dřeva je u tohoto druhu javoru problematické vzhledem k nepravidelnostem kmene, jeho malé mocnosti a malé výšce. Naproti tomu vytváří dřevní hmotu rychle, plášťové dřevo je bílé, podobně jako u ostatních javorů, jádrové dřevo je až atraktivní červené barvy. Je tedy využíván pro produkci štěpky, méně pro výrobu drobných dřevěných nástrojů či soustružených výrobků. Zmiňováno je tradiční použití na výrobu hudebních nástrojů.

V sadovnictví jde o velice významnou dřevinu, která však od 90. let 20. stol. získala nelichotivé označení invazní dřeviny. Do té doby byl tento druh javoru používán jako odolná, rychle rostoucí dřevina silniční zeleně, k zazeleňování vlčích míst a jako snadno dostupná dřevina intravilánů měst a obcí. Její význam však nadále trvá právě v intravilánech, a to jak coby veřejná zeleň, tak jako oblíbený malý strom soukromých zahrad. Mimořádně cenné jsou vyšlechtěné kultivary s panašovaným listím (v odstínech bílé a žluté, výjimečně růžové) nebo s listím jasně čerstvě zelené barvy. Vzhledem k vizuální hodnotě, malému vzrůstu a rychlému růstu s atraktivním habitem lze oblibu i nadále předpokládat.

Tradiční využití v zemích původu je obtížně zjistitelné s ohledem na vyhubení původní populace obyvatel Severní Ameriky, nicméně v některých oblastech je dodnes používán tento druh javoru na získávání sladké mízy k výrobě cukru a javorového sirupu. Uváděno je také zkrmování větví a výmladků a výroba různých předmětů denní potřeby podobně jako u nás z vrb a topolů.

Popis:

rozkladitý, rychle rostoucí strom dosahující až 20 m výšky, často vícekmenný, koruna nepravidelná, letorosty lysé, zeleno šedé, starší větve světle šedé, borka kmene později šedo hnědá, podélně rozpraskaná, listy lichozpeřené, 1-2 jařmé až 20 cm dlouhé, lístky kopinaté, do 12 cm dlouhé, květy žluto zelené barvy se objevují v III. – IV. před rašením listů, samičí v hroznech, samčí ve svazečcích