Jasan ztepilý

Ev. číslo: 3
Latinský název: Fraxinus excelsior L.
Ulice: Vestecká / U Hrubých
Souřadnice: 49.9806547, 14.5070008

Fotogalerie

Další informace

Původ:
Evropa – od nížin po horské lesy, v oblasti Vestce původní
Čeleď:
olivovníkovité - Oleaceae
Význam a využití:

Jasan je rychle rostoucí nenáročnou dřevinou, která dokáže rychle zaplnit volné, nevyužívané plochy. V mládí dává přednost přístinu, zatímco v dospělosti je světlomilný. Nejlépe roste v živných vlhčích půdách, kde se naplno projeví jeho růstový potenciál a vytváří v takových podmínkách kvalitní dřevo. Nesnáší zasolené a kyselé půdy, kde trpí na houbové choroby a škůdce. Plodnost jasanů je vysoká a ve vhodných podmínkách rychle obsazuje dostupné ekologické niky.

Dřevo jasanu je velmi cenné pro svou světlou barvu, je houževnaté a tvrdé zároveň. Častým využitím je výroba topůrek a násad, hudebních nástrojů a parket, dýh a masivního nábytku. Dříve bylo hojně užíváno také k výrobě sportovního náčiní (lyže, oštěpy atd.) a v automobilovém a leteckém průmyslu pro výrobu koster automobilů a letadel. Dále je oblíbeným materiálem k soustružení a výrobě drobných předmětů využívajících barevný rozdíl mezi jádrovým a bělovým dřevem. Povrch jasanového dřeva je také dobře leštitelný, což rozšiřuje možnosti užití.

Mezi jeho největší přednosti patří rychlý růst, kterého se využívá nejen k produkci kvalitního tvrdého dřeva, ale také v sadovnictví. Je to vhodná krycí dřevina, která dává rozptýlený stín ostatním choulostivějším rostlinám. Nejde-li o zasolené lokality, s výhodou jsou jasany využívány jako alejová dřevina nebo strom do rozlehlých výsadeb, kdy snese i podmáčený terén. Vyšlechtěno je několik zajímavých kultivarů, které mají redukovaný růst nebo kulovitou a jinak zajímavou korunu hodící se i do menších zahrad. K dispozici jsou také různobarevné kultivary coby solitéry.

Tradičně byl jasan vysazován jako oklestová dřevina pro krmení dobytka, význam měl však i při bránění šíření požáru a svod blesků, jako je tomu na vestecké návsi. Kůra a listí jasanu byly využívány i v bylinkářství pro extrahování náhražky chininu, tradičně užívány byly pro močopudné a projímavé účinky, léčbu revmatismu a bércových vředů.

Popis:

strom výšky 30 – 40 m, větve a kmen v mládí hladké, později mělce podélně rozbrázděné, listy lichozpeřené, 3 - 4 (5) jařmé, 20 – 30 cm dlouhé, složené z 7 - 9 lístků 3 – 10 cm dlouhých, květy jsou v latách z postranních pupenů, kvete v dubnu před rašením, plodem nažka, dožívá se 150 – 200 let