
Hloh jednosemenný
Další informace
Hlohy jsou velmi rozšířenou dřevinou okrajů lesů, často se vyskytují v remízcích, při cestách a v rumištních lokalitách. Je to velice nenáročná dřevina s vysokou plasticitou výskytu. Dává přednost zásadité půdě, nevadí jí ani jílovitá či kamenitá stanoviště. Tolerantní je na množství vody – přizpůsobí se jak výsušným lokalitám, tak přemokřeným loukám. Kyselé půdy však nevyhledává. Upřednostňuje slunná stanoviště, ale uplatní se také jako podrostová dřevina světlých lesů.
Vzhledem ke vzrůstu hlohů nebyly plané formy historicky příliš ceněny a není tedy zjevné, jakého stáří se mohou dožívat. Potvrzeny však jsou i 200 let staří jedinci (Třeboň). Pěstované kultivary pak dosahují značného stáří, avšak v minulosti byly značně zdecimovány spálou, a tedy není opravdu starých hlohů mnoho. K tomu zajisté přispěla i obliba hlohů jako palivového dřeva, které málo kouří a je snadno dostupné coby náletová dřevina.
V sadovnictví jde o cennou dřevinu vhodnou jak k tvorbě obtížně prostupných živých plotů, tak pro výsadbu coby nižší, menší strom do malých zahrad. Zajímavé jsou četné kultivary, které se liší stavbou i barvou květů, architekturou koruny, vzrůstností atp. Hlohy také tvoří spontánní křížence (C. monogyna x C. laevigata), někdy tedy není zcela jasné jejich určení, ale je možná selekce různých odrůd pro nejrůznější použití. Vyhledávaný je jak jarní efekt kvetení, tak podzimní efekt až jasně žlutých listů a jasně červených plodů oblíbených ptactvem.
Tradičně je hloh ceněn jako silný zdroj antioxidantů obsažených zejména v mladých listech a květech, ale oblíbené jsou i hložinky, které slouží k výrobě likérů, džemů, sirupů a dalších. Významný je také obsah rutinu, flavanoidů, glykosidů a dalších látek. Tradičně se v lidovém léčitelství používá na srdeční choroby a vysoký krevní tlak. V některých zemích je užíván také květ hlohu jako jarní zdravá přísada do salátů.
Hloh má velice pevné a houževnaté dřevo, podle čehož získal i své latinské jméno. Dřevo hlohu bylo tradičně využíváno také na výrobu násad a topůrek pro mimořádnou odolnost a pružnost. V krajině je hloh obecně ceněn jakožto vhodný úkryt pro drobná zvířata, poskytuje často vyhledávaný prostor pro stavbu hnízd drobného ptactva a je velice užitečný včelařsky jako dobrý zdroj nektaru a pylu pro včely a další opylující hmyz.
vyšší keř až nižší strom dosahující od 2 – 10 m výšky, rozložitý, letorosty a mladé větve lysé, starší odlupčivé, v mládí červeno hnědé, starší šedo hnědé, v mládí trnité - až 2 cm dlouhé trny, listy až 5 cm dlouhé s až 7 laloky téměř celokrajnými, květy v chocholících po 5 – 20 v květnu až červnu, plody malvice (hložinky) až 1 cm velké na konci léta červené barvy obsahující jedno semeno