Borovice lesní

Ev. číslo: 4
Latinský název: Pinus sylvestris L.
Ulice: Vestecká / U Hrubých
Souřadnice: 49.9808914, 14.5076789

Fotogalerie

Další informace

Původ:
Evropa, v oblasti Vestce původní
Čeleď:
Pinaceae - borovicovité
Význam a využití:

Strom domácí v celém mírném pásmu Evropy a Asie, běžně se vyskytující v lesních společenstvech ať už jako příměs dubových porostů, nebo jako dominantní dřevina sušších společenství. V Evropě často vysazovaný druh jak lesnicky pro kvalitní odolné dřevo, tak pro nejrůznější produkční i mimoprodukční účely. Významná je funkce protierozní – druh byl a je často vysazován na písčitých, chudých a sušších lokalitách s rizikem větrné či vodní eroze. Kořenový systém je bohatý se silným kůlovým kořenem a rozsáhlou mykorhizou.

Dřevo, jak již bylo uvedeno, je mimořádně cenné pro svou pružnost a měkkost, v dobrých podmínkách rychlý růst, odolnost povětrnostním vlivům a pevnost. V nábytkářství je oceňována příjemná kresba dřeva i odstín jak mladého, tak staršího povrchu na řezu. Vedle nábytkářství nachází uplatnění především ve stavebnictví, umělecké tvorbě (všude, kde nevadí výrazná smolnatost) a výrobě lodí. S výhodou je dřevo užíváno jako palivo pro výhřevnost a dobré hoření.

V sadovnictví jde o velice důležitou dřevinu s množstvím pěstovaných kultivarů. Využíváno je jak stálezeleného efektu, tak nízkých pěstebních nároků. Dává přednost propustnější půdě s mírně kyselou reakcí, snáší menší množství živin, ale vyrovná se i s výrazně odlišnou půdou, v zamokřených podmínkách však bude trpět a hynout. Je výrazně světlomilná a špatně snáší zastínění v dospělosti. Vedle stálezelené koruny a využití jako dominantní krycí zeleně jsou významné i různé zakrslé kultivary umožňující efektivní využití i v menších zahradách, skalkách či jako solitéra.

Tradiční využití nachází pryskyřice (smola) borovice. Vedle využití přímého je surovinou pro výrobu terpenických látek, materiálu pro výrobu kalafuny. V dřívějších dobách se pálením smolných kořenů získával základ tuše a tiskařské černi. Oblíbené je také využití éterických olejů s antiseptickým účinkem. V neposlední řadě jde o oblíbený dekorační strom v květinářství i jako vánoční stromek.

Popis:

strom značně proměnlivý dle stanoviště dosahující 20 – 25 m výšky, 10 – 15m šířky koruny, v mládí kuželovité, ke stáří nepravidelné až deštníkovité, jehlice ve svazečcích po dvou, šedozelené barvy, na větvích vytrvávající 3 roky, dlouhé 6 – 7 cm, květy na stromě samostatně samčí a samičí šištice, kvete v průběhu IV. měsíce, větrosnubné, semena béžová až černá, 3 – 4 mm dlouhá, po dozrání z šišek samovolně větrem vypadávající opatřená křidélkem 1 – 2 cm dlouhým, kůra v mládí šedá, odlupčivá, ve stáří oranžová až červeno hnědá, odlupčivá, v dolní části kmene hluboce zvrásnělá, šedo hnědá, stromy se dožívají 300 let, někdy i více